TC Vs. ESP??? Pytanie do znawców

Wszystko pobieżnie o Opel Omega, motoryzacji, spraw bieżących, zmian w przepisach dotyczących kierowców itp.

TC Vs. ESP??? Pytanie do znawców

Postprzez piotrek25 3 lut 2008, o 11:36

Czym rózni się TC ( traction control ) od ESP większość wie, szukałem tego tematu na forum ale go nie ma więc zapoczątkuje dyskusję:

Wielu sprzedawców piszę w opisach na allegro i nie tylko że ich omegi posiadają TC lub ESP lub oba na raz, jaka jest prawda która omega ma ESP a która TC? W jakich silnikach je sie montowało? Jak sprawdzić która posiada dany system?

Z góry dziękuje za odpowiedźi!
piotrek25

Postprzez piotrek25 3 lut 2008, o 11:41

http://moto.allegro.pl/item299132652_super_omega_2_5_dti_150km_automat_webasto_.htm

Powyżej Omega z dwoma systemami TC oraz ESP.
piotrek25

Postprzez Brayan 3 lut 2008, o 13:51

K...a mać ! Jak nie macie pojecia to nie piszcie ! P....ło was?
puku, Po co pi....sz głupoty.Masz automata? Przeczytaj sobie w instrukcji co to jest śnieżynka. Od dziś wywalam kazdy głupi post z cyklu "widzi misie"
Ostatnio edytowano 3 lut 2008, o 14:32 przez Brayan, łącznie edytowano 2 razy
Brayan

Twoja Omega: Signum Z20NET'03

Postprzez piotrek25 3 lut 2008, o 13:53

http://www.otomoto.pl/index.php?sect=show&id=C4290594

pisze ze ma to i to ale wyczytalem na innym forum ze ESP było montowane dopiero po 2001 roku
piotrek25

Postprzez Brayan 3 lut 2008, o 13:55

TC - zapobiega buksowaniu
TC+ - zapobiega buksiowaniu i kontrola trakcji (ESP)
Śniezynka - Automat rusza z 3 bigu koniec.
Brayan

Postprzez piotrek25 3 lut 2008, o 13:57

Brayan napisał(a):TC - zapobiega buksowaniu
TC+ - zapobiega buksiowaniu i kontrola trakcji (ESP)
Śniezynka - Automat rusza z 3 bigu koniec.

Czyli tak jak pisałem :))) Tylko które roczniki maja ESP:))) Tu jest problem
piotrek25

Postprzez Brayan 3 lut 2008, o 14:42

piotrek25 napisał(a):Tylko które roczniki maja ESP:))) Tu jest problem

To nie jest problem, trzeba Pawła zapytać, albo w tisie znaleźć,później poszukam jak nie zapomne.
Brayan

Postprzez piotrek25 3 lut 2008, o 15:10

Z góry wielkie dzięki!!!
piotrek25

Postprzez bc30se 3 lut 2008, o 15:50

to nie tak jak napisałeś Brayan, nie chce mi się wchodzić w szczegóły ale TC+ to miały wszystkie omegi powyżej 97 (nowy rodzaj pompy DX bodajże), było to ograniczenie mocy silnika + sterowanie pompą hamulcową - wyhamowywanie, samo TC ma tylko ograniczenie mocy silnika...

a ESP dostały tylko omegi z rocznika, jak się nie mylę 2002 wzwyż i chodzi tu o coś całkiem innego... nie mam tisa teraz bo mam nowy system (winda padła). ESP, to jest coś electronic stability program, i nie wiem czy w ogóle ma coś wspólnego hamowaniem.. ale chyba tak bo w EPC są do tego inne pompy abs

co zaś znalazłem na google

śnieżynka to oczywiście ASR, choć jak pisze wikipedia niektórzy producenci zwą to też i TC.. czyli TC działa w różnych autach różnie i być może jest tak, że inaczej się to dla danych marek interpretuje

http://pl.wikipedia.org/wiki/System_kontroli_trakcji

ESP zaś to jest

http://pl.wikipedia.org/wiki/ESP_(motoryzacja)

no i właśnie tu pisze o wyhamowywaniu kół w pośizgu, ale jak się to ma do TC+ to nie wiem - TC+ raczej steruje hamulcami bo kiedyś na lobie puszczali wycinki gazet opisujące system działania...

teraz z durniałem, może TC+ to jeszcze coś innego? a może TC+ steruje hamulcami ale może dwoma na jednej osi na raz? bez oddzielnych biegunów? a ESP potrafi każdy z kolei?

ale to i tak trzeba w TISie przeczytać co oznacza dla nich ESP i jak to działa w omedze...
Ostatnio edytowano 3 lut 2008, o 16:02 przez bc30se, łącznie edytowano 2 razy
bc30se

Postprzez piotrek25 3 lut 2008, o 15:57

Dlatego właśnie poruszyłem ten temat gdyż sprzedający różnie piszą o swoich autach, a jako że chcę kupić to chciałbym mięć pewność co kupuje i za co płacę, jeśli ktoś pisze że omega ma ESP to chciałbym je mięć bądź co bądź za to przecież też sie płaci, a nie chciałbym się później rozczarować.
piotrek25

Postprzez bc30se 3 lut 2008, o 15:58

Dlatego właśnie poruszyłem ten temat gdyż sprzedający różnie piszą o swoich autach, a jako że chcę kupić to chciałbym mięć pewność co kupuje i za co płacę, jeśli ktoś pisze że omega ma ESP to chciałbym je mięć bądź co bądź za to przecież też sie płaci, a nie chciałbym się później rozczarować.

jeśli masz zamiar kupić rocznik niższy niż 2002 to zapomnij o ESP... nie było, a sprzedający.. to różne rzeczy piszą.. np. że samochód jest wyposażony w lodówkę... w tym wiedzie oczywiście prym BIELAWA TRADING COMPANY :rotfl:

PS. zarz zainstaluje TIS i będę wiedzieć...
bc30se

Postprzez piotrek25 3 lut 2008, o 16:05

Chcę kupić 2001/2002 jak najnowszy się da zresztą, najlepiej 3.0 MV6:) a o tych opisach to sie już też naczytałem np: 8 poduszek powietrznych:)

;-)
piotrek25

Postprzez bc30se 3 lut 2008, o 16:07

ESP mogła dostać tylko 2.6 i 3.2, zaraz sprawdze
bc30se

Postprzez bc30se 3 lut 2008, o 17:51

więc jest tego od groma, o ABS 5.3, czyli TC+ nie ma żadnych informacji oprócz tego. że działa on na takiej samej zasadzie jak 2sh (poprzedni 3 kanałowy rodem z omegi A) z tymże ma mniejszą masę, i jest fizycznie mniejszy (czyżby??). Z tego co ja wiem to TC+ jest czterokanałowy to na pewno, jak jednak pracuje pompa nie wiem nic. Ale powołując się na dyskusję z konkurencyjnego forum (teraz zaczynam w to wątpić przeczytawszy ten opis), był temat gdzieś o TC+ i wyraźnie pisało o dohamowywaniu kół.. (były jakieś wycinki gazet, ale po niemiecku i tłumaczyli to userzy), ale jeśli już to na pewno TC+ nie dohamowuje pojedyńczych kół, bo sądząc po opisie jest to traktowane jako swego rodzaju nowość. Czyżby w TC+ chodziło tylko i wyłącznie o sterowanie hamulcami na osi napędzającej? W opisie widać że ESP potrafi dawkować pożądaną siłę dohamowywania na każdym z kół niezależnie. A może TC+ dohamowuje starając się zrobić coś co robi szpera? to mogłoby być logiczne, bo przyhamowując koło nawet na ułamek sekundy na zwykłym moście, to wiadomo że te drugie zacznie się obracać bo tak działa mechanizm różnicowy. Jeśli jednak już coś dohamowuje to nie ma tego co EPC, czyli nie bierze pod uwagę sił wzdłużnych i tych innych o których mowa w poniższym opisie, na pewno też nie reguluje siły hamowania i nie dozoruje stateczności pojazdu. Jeśli już coś to jak mówiłem, TC+ wyhamowuje jedno z kół napędzających, nawet na ułamek sekundy, żeby te na poślizgu zaczęło się obracać. Pomocne np przy wyjeżdżaniu z błocka itp. Przy zakrętach też... i chyba w TC+ będzie o to chodziło... znawcy szpery będą wiedzieć o co chodzi, tylko że szpera daje stały % momentu obrotowego, zaś TC+ robi to zatrzymując jedno z kół - bardziej jaśniej już nie potrafię.

Samo zaś ESP to cholernie rozbudowana bestia, i jak widać pięknie kontroluje auto na poślizgu wyhamowując koło i stabilizując tor jazdy (haha, teraz wiadomo skąd nazwa, a propo ten czujnik obrotu auta względem osi pionowej to niezła bestia i jak wiadomo układ EPS wie które koło wyhamować)

I już powiem Ci z mojego doświadczenia - UNIKAJ AUT Z TYM SYSTEMEM!!!! Już TC+ jest skopany i siada a koszt naprawy takiego gówna jak ESP, razem z kłopotami które może sprawić to masakra, zresztą wystarczy przeczytać sobie opis komponentów, żeby stwierdzić ile problemów ewentualnych może to gówno przysporzyć.. a znając opla i jego awaryjność to wiadomo.. a kalibracja kierownicy po majstrowaniu przy kolumnie to jakiś koszmar ;/ , ja nie wiem gdzie te auta zmierzają...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

PS.

jak też widać z ESP nie polatacie bokami :-)
bc30se

Postprzez piotrek25 3 lut 2008, o 19:10

[b]Dzięki za wyczerpującą informację, troszke mi to rozjasnilo, z tego co znalazlem ESP maja Omegi po 2001 roku i tylko te z silnikami V6 oraz 2,5 Diesel ! Mi akurat na lataniu bokami nie zależy już raz leciałem moim fordem :)) Jeden raz za duzo.:[/b])
piotrek25

Następna strona

Powrót do Forum ogólne