OT: Opony kierunkowe: z archiwum Google

Wszystko pobieżnie o Opel Omega, motoryzacji, spraw bieżących, zmian w przepisach dotyczących kierowców itp.

OT: Opony kierunkowe: z archiwum Google

Postprzez nthx 22 lip 2007, o 00:38

Forum ogólne - OT: Opony kierunkowe
nthx - 2007-04-10, 22:03

Temat postu: OT: Opony kierunkowe

Jak to jest z oponami kierunkowymi? To musza byc 2 rozne i 2 rozne? "prawe" i "lewe", czy 4 takie same (ja tak mam)?

Bo jak 4 takie same, to bez sensu, bo po przestawieniu kol (z felgami) z lewej na prawa, jest identyczna sytuacja z bieznikiem, ..

Wiec moze mi ktos wyjasni o co chodzi z ta kierunkowoscia opon? wolf - 2007-04-10, 23:36
nie ma opon lewych czy prawych,jeżeli po zamianie np przednich kół wzór twojego bieżnika się nie zmienił to twoje opony nie są kierunkowe,przy kierunkowych bieżnik będzie na odwrót Robo - 2007-04-11, 09:34
Kierunkowe mają strzałkę że w tym kierunku bieżnik idzie do przodu i lepiej odprowadza wode można je podmieniać lewo prawo przód tył ale tylko parami...

A co do opon lewych i prawych to kiedyś takie widziałem niestety pamięć już nie ta i nie pamiętam jak sie nazywało cholerstwo .... chyba asymetryczne ale mogę sie mylić nthx - 2007-04-11, 10:14
Trzeba bylo pogooglac i tyla. Wiec kierunkowe to jednak te w ksztalcie jodelki i musza byc zalozone zgodnie z kierunkiem.
A te moje kierunkowe nie sa, bo dla nich najwidoczniej kierunek nie jest wazny.
Wazne jest tylko "Outside" i tyla.. moze opona jest mocniejsza/slabsza po swojej wewn/zewn. stronie i musi byc poprawnie zalozona... i nie ma w moim przypadku nic wspolnego z kierunkiem wzorka ..

Ciekawym w takim razie jest po co jest wogole wzorek na biezniku, ktory wg moich ogledzin nie jest symetryczny, i na lewej stronie jest odwrocony w stosunku do prawej..

Masakra.. bc30se - 2007-04-11, 10:41
nie tylko jodełki są kierunkowe... Brayan - 2007-04-11, 10:45
Mam podobny problem. Kupiłem ome z oponami P7 i chyab też ktoś nie tak je pozakładał. Kierunkowe nie są ale bierznik nie jest symetryczny. I teraz mam załozone tak że na każdym kole układ jest taki sam. Zastanawiam sie jak to sie am do odprowadxzania wody.
Chyab podaje gdzies do oponiarzy.
Pozdrawiam PLuszaC - 2007-04-11, 17:23
ja mam na 2 kolach Dunlopy 9090 musze powiedziec ze jodelka jest fajna :d
na allegro mozna spotkac gumy syron -> to tureckie :D tez calkiem calkim JERRY - 2007-04-11, 18:32
Brayan napisał/a:
Kierunkowe nie są ale bierznik nie jest symetryczny.

W takim wypadku jakie one są, jeśli niei kierunkowe i nie asymetryczne. :-) Krzyho - 2007-04-11, 22:01
widocznie coś w deseń podstawowych modeli dębicy :-D KUSY - 2007-04-11, 22:27
Może być opona asymetryczna i nie musi być kierunkowa. Chodzi o to, by lepiej trzymał bieżnik w przypadku wchodzenia w zakręt (opona się pochyla). I takie opony niemogą być założone na 4 kołach identycznie. Muszą siedzieć parami, czyli lewa strona odwrotnie do prawej.
:cwaniak: PLuszaC - 2007-04-12, 00:12
ja zapodaje cos takiego pewnie juz kazdy z was byl ale dla tych co nie byli
http://www.wojdas.24x7.pl/opony.html Brayan - 2007-04-12, 11:35
JERRY napisał/a:
Brayan napisał/a:
Kierunkowe nie są ale bierznik nie jest symetryczny.

W takim wypadku jakie one są, jeśli niei kierunkowe i nie asymetryczne. :-)

No przeciez napisałem że nie symetryczna czyli asymetryczna
no i chyba KUSY mi odpowiedział, jeśli jest tak jak pisze to jest oki a jeśli nie .... to pewnie sie o tym przekonam na przypadkowo spotkanej kałuży na zakręcie
nthx

Powrót do Forum ogólne