OC tymczasowe

Wszystko pobieżnie o Opel Omega, motoryzacji, spraw bieżących, zmian w przepisach dotyczących kierowców itp.

OC tymczasowe

Postprzez Brayan 22 lis 2010, o 20:39

Kiedyś mocno dyskutowaliśmy na temat rejestracji i wiążących się z tym plusów dodatnich i minusów ujemnych ...
Jednym z plusów była możliwość opłacania czasowego OC.... ktoś wtedy napisał, ze można tak i bez żółtych tablic.
Moje pytanie brzmi JAK ??
Brayan

Twoja Omega: Signum Z20NET'03

Re: OC tymczasowe

Postprzez MisieQ90 22 lis 2010, o 22:10

z tego co mi wiadomo OC można TYLKO I WYŁĄCZNIE na okres roku,
jednakże słyszałem o kombinacjach alpejskich typu oc na miesiąc,
co niektórzy "po znajomości" zakombinowali aczkolwiek można
za takie coś odpowiadać (ten co cię ubezpieczył) jeśli się mylę to sprostuję to jutro
bo znam osobę która w ubezpieczeniach ostatnio pracowała trochę czasu.
FL 2,5td Carav '00
MisieQ90

Twoja Omega: Bfl 2000 2,5td

Postprzez Brayan 23 lis 2010, o 08:57

oki, to czekam na wieści
Brayan

Twoja Omega: Signum Z20NET'03

Postprzez k4414 23 lis 2010, o 10:23

Od konieczności utrzymywania ciągłości polisy OC zwalnia opinia "pojazdu unikatowego, majacego znaczenia dla udokumentowania historii motoryzacji". Minimalny okres, za jaki musisz wykupić OC, to miesiąc. Nie wiem jak jest ze zniżkami w takiej polisie, bo co ubezpieczyciel, to inne zasady, polecam popytać u różnych.
Obrazek
Nie są to żółte, "zabytkowe", blachy ale auto musi mieć minimum 25 lat.
Koszt takiej opinii, to 120-300 zł, w zależności od województwa.

W sumie, to takie "liźnięcie" tematu - poguglaj: opinia o unikatowości pojazdu, majacego znaczenia dla udokumentowania historii motoryzacji.
http://www.skrzelinski.com/untitled/rze ... tekst.html
http://www.youngtimer.pl/publikacje/54/266-2.html

Inna sprawa, że zdarzało mi się, wracając do Łodzi autem na niemieckich blachach, kupować "oc na miesiąc". Ale nie wiem jak działa w praktyce, na dłuższą metę.
I killed a man 'cause he killed my goat!
k4414

Twoja Omega: nie mam

Postprzez diobol 23 lis 2010, o 10:37

ale to co wkleiłeś to tylko opinia techniczna ( to jest 1 strona ) jest tam cos opisane własnie że capri ma wkład w historie motoryzacji ?? Ja z Manta zrobiłem tak samo poprosiłem rzeczoznawce o wyrobienie opini o unikalności itd. i od tamtej pory nie płace OC a manta juz stoi z 3 rok , tylko teraz słuchajcie co sie dowiedziałem oststni w urzedzie jak byłem pytac o Syrenke , mianowicie Pytam gości czy jak wyrobie sobie taka opinie odnośnie Syreny czy bede zwolniony z płacenia OC , usłyszałem że kategorycznie nie , TYLKO I WYŁACZNIE ŻÓŁTE TABLICE (ZABYTEK ) ZWALNIAJA Z ROCZNEGO OC tłumaczyłem ze rozmawiałem z rzeczoznawca i powiedział ze taka opinia zwalnia równiez ale gosc sie nie dał przegadac, był bardzo pewny swego i powiedział ze mam zadzwonić do funduszu gwarancyjnego czy takie cos jest honorowane żeby nie płacic owej składki . Przez to taż zapytam może Ty k4414 bedziesz sie orietował jest jakas podstawa prawna lub wzmianka w kodeksie ruchu która na 100 % by potwierdzała że "Opinia o unikalności pojazdu ..." zwalnia z płacenie rocznej składki ????
...razem idziemy,razem giniemy.
diobol

Postprzez k4414 23 lis 2010, o 10:46

diobol napisał(a):ale to co wkleiłeś to tylko opinia techniczna ( to jest 1 strona ) jest tam cos opisane własnie że capri ma wkład w historie motoryzacji ?? Ja z Manta zrobiłem tak samo poprosiłem rzeczoznawce o wyrobienie opini o unikalności itd. i od tamtej pory nie płace OC a manta juz stoi z 3 rok , tylko teraz słuchajcie co sie dowiedziałem oststni w urzedzie jak byłem pytac o Syrenke , mianowicie Pytam gości czy jak wyrobie sobie taka opinie odnośnie Syreny czy bede zwolniony z płacenia OC , usłyszałem że kategorycznie nie , TYLKO I WYŁACZNIE ŻÓŁTE TABLICE (ZABYTEK ) ZWALNIAJA Z ROCZNEGO OC tłumaczyłem ze rozmawiałem z rzeczoznawca i powiedział ze taka opinia zwalnia równiez ale gosc sie nie dał przegadac, był bardzo pewny swego i powiedział ze mam zadzwonić do funduszu gwarancyjnego czy takie cos jest honorowane żeby nie płacic owej składki . Przez to taż zapytam może Ty k4414 bedziesz sie orietował jest jakas podstawa prawna lub wzmianka w kodeksie ruchu która na 100 % by potwierdzała że "Opinia o unikalności pojazdu ..." zwalnia z płacenie rocznej składki ????

ad 1.- Bo druga strona zaświadczenia spawna "spadła" z imageshacka, dlatego. "Esencja" opinii była na drugiej stronie :oops:
ad 2.- Też słyszałem takie pogłoski ale ile w tym prawdy - nie wiem. Najlepiej uderzyć do PZMOT-u lub Dekry, będą mieli wytyczne na bieżąco.
k4414

Postprzez diobol 23 lis 2010, o 10:51

W tym jednym linku co podesłałeś własnie jest chyba to o co mi chodzi a mianowicie jakies Rozporzadzenie na podstawie którego nie musze płacić :

"Kolejnym rozporządzeniem które przywołuje do współpracy rzeczoznawców samochodowych jest Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 listopada 2000 roku opublikowane w Dzienniku Ustaw nr 107 z dnia 7 grudnia 2000 roku.
Aby pomóc kolekcjonerom, rozporządzenie to zezwala właścicielom pojazdów na wykupywanie we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych upoważnionych do zawierania umów OC, krótkoterminowych (kwartalnych) polis obowiązkowego ubezpieczenia OC dla:
W drodze z Warszawy do Łomży strażackim Chevroletem z 1922 rokua) - uznanych pojazdów zabytkowych,
b) - pojazdów wpisanych do ksiąg inwentarza muzealiów,
c) - pojazdów mających co najmniej 40 lat,
d) - pojazdów mających co najmniej 25 lat i uznanych przez uprawnionego
rzeczoznawcę techniki samochodowej i ruchu drogowego za pojazd unikatowy
lub mający szczególne znaczenie dla historii motoryzacji.

Takie pojazdy z przedziału wiekowego 25-40 lat, będą więc obiektem oceny rzeczoznawców, a Opinia Stowarzyszenia RTSiRD będzie wiążąca dla Towarzystw Ubezpieczeniowych. W najbliższej przyszłości należy się spodziewać dużej ilości takich zleceń"
diobol

Postprzez k4414 23 lis 2010, o 10:56

Wiem. Ale podobno właśnie jest jakaś nowela tego rozporządzenia, której efektem są Twoje wątpliwości z poprzedniego posta. Pytanie, czy to tylko plotki rozpuszczane przez "lobby ubezpieczycieli" :-D , czy rzeczywiście jest urzędowo coś na rzeczy.
k4414

Postprzez RAFALSKI 23 lis 2010, o 11:02

TYLKO I WYŁACZNIE ŻÓŁTE TABLICE (ZABYTEK ) ZWALNIAJA Z ROCZNEGO OC

To są bzdury. Ktoś kto to mówił nie bardzo ma pojęcie ;/ Niestety to się często zdarza.
k4414 napisał(a):Nie są to żółte, "zabytkowe", blachy.
Koszt takiej opinii, to 120-300 zł, w zależności od województwa.

To co pisze k4414 to chyba jedyna opcja wykupienia "krótkiego" OC na dosyć młode auta, np z lat 70 czy 80. Jednak jeżeli chodzi o pojazdy starsze niż 40 lat, niepotrzebna jest jakakolwiek opinia - wraz z przekroczeniem 40-stki pojazd automatycznie staje się pojazdem historycznym, czyli...
Zgodnie z Dziennikiem Ustaw z 2003 r. Nr 124 poz. 1152 ubezpieczenie na pojazd historyczny (mający co najmniej 40 lat) art. 27 ust.1 pkt.5 określa, iż istnieje prawo zawarcia umowy ubezpieczenia krótkoterminowego tj. na okres krótszy niż 12 miesięcy, nie krótszy jednak niż 30 dni (ust. 5) zaś obowiązek zawarcia umowy istnieje dopiero przed wprowadzeniem pojazdu do ruchu (art.29 ust.1 pkt.2 i 5).

W tym przypadku również nie trzeba mieć zabytkowych tablic.
RAFALSKI

Twoja Omega: BMW E36 '97 M43B18

Postprzez k4414 23 lis 2010, o 11:06

RAFALSKI napisał(a):
TYLKO I WYŁACZNIE ŻÓŁTE TABLICE (ZABYTEK ) ZWALNIAJA Z ROCZNEGO OC

To są bzdury. Ktoś kto to mówił nie bardzo ma pojęcie ;/ Niestety to się często zdarza.

czyli nic sie nie zmieniło? ale wiesz to na 100%? bo ja słyszałem, różne, przeciwstawne, opinie
k4414

Postprzez RAFALSKI 23 lis 2010, o 11:14

Na 100% to Hitler nie żyje. ;-) Jaj sobie obciąć nie dam, ale regularnie czytam "Automobilistę" i "Classic Auto" i tam można znaleźć naprawdę wiarygodne info. Poza tym trochę się kręciłem za tym i szukałem, bo muszę wreszcie zarejestrować Jawę. A co do różnych opinii, to jak poszedłem do WK w Radomiu popytać, to każdy urzędas mówił co innego. Ich nie warto słuchać, są niedouczeni.
Ostatnio edytowano 23 lis 2010, o 11:29 przez RAFALSKI, łącznie edytowano 2 razy
RAFALSKI

Postprzez diobol 23 lis 2010, o 11:23

RAFALSKI napisał(a): A co do różnych opinii, to jak poszedłem do WK w Radomiu popytać, to każdy urzędas mówił co innego. Ich nie warto słuchać, są niedouczeni.

No własnie tez tak myśle , ale my szukamy potwierdzenia na 100 % czyli konkretnego zapisu w ustawie badz kodeksie gdzie jak za 5 lat odezwie sie do mnie fundusz gwarancyjny o zaległe OC z Manty i Syrenki to bede mógł im pokazac czarno na białym ze majac owoa opinie o unikanlnośc ...." nie musiałem płacic przez ten okrec ubezpieczenia OC . Więc Panowie szperamy dalej i dopisujemy sie
diobol

Postprzez RAFALSKI 23 lis 2010, o 11:30

Fragment porady zaczerpniętej z sieci. Znalazłem to u ludzi którzy siedzą w tym temacie.
(...) Wystarczy ci opinia rzeczoznawcy motoryzacyjnego (koszt za motocykl zależnie od województwa od 100 do 200pln) robisz normalny przegląd w stacji diagnostycznej i z tymi dokumentami idziesz do właściwego dla ciebie wydziału komunikacji i normalnie maja obowiązek zarejestrować ci pojazd na białe tablice.

Nie maja tez prawa żądać od ciebie obowiązkowego ubezpieczenia OC, bo zgodnie z Dziennikiem Ustaw z 2003 r. Nr 124 poz. 1152 na pojazd historyczny (mający co najmniej 40 lat) albo tak jak w twojej sytuacji kiedy będziesz miał opinie rzeczoznawcy art. 27 ust.1 pkt.5 określa, iż masz prawo zawierać umowę ubezpieczenia krótkoterminowego tj. na okres krótszy niż 12 miesięcy, nie krótszy jednak niż 30 dni (ust. 5) zaś obowiązek zawarcia umowy masz dopiero przed wprowadzeniem pojazdu do ruchu (art.29 ust.1 pkt.2 i 5).

Zanim pójdziesz rejestrować spisz sobie na kartce te wszystkie ustawy bo w większości wydziałów komunikacji urzędnicy są niedouczeni i odmawiają rejestracji , a ty wtedy masz asa w rękawie. Sypiesz im ustawami i to oni maja wtedy problem.

I chyba najważniejsze:

Wg Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych (Ustawa z dnia 22 maja 2003 r., Dz.U. nr 124 z dnia 16 lipca 2003 r.; art. 1 par.11)

a) pojazd zabytkowy w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo o ruchu drogowym;
b) pojazd wpisany do księgi inwentarza muzealiów zgodnie z przepisami dotyczącymi ewidencjonowania dóbr kultury w muzeach;
c) pojazd mający co najmniej 40 lat;
d) pojazd mający co najmniej 25 lat i uznany przez upoważnionego rzeczoznawcę samochodowego za pojazd unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji. (czyli może być również młodszy niż 25 lat, jednak MUSI mieć opinię od rzeczoznawcy. Może być na białych tablicach.)

Zgodnie z art. 27. par 1, jeżeli pojazd spełnia powyższe warunki, można wtedy zawrzeć umowę ubezpieczenia OC na czas krótszy niż 12 miesięcy (ale nie krótszy niż 30 dni).
Ostatnio edytowano 23 lis 2010, o 11:43 przez RAFALSKI, łącznie edytowano 2 razy
RAFALSKI

Postprzez MisieQ90 23 lis 2010, o 11:39

Art. 26.
Umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych zawiera się na okres 12
miesięcy, z zastrzeżeniem art. 27.

Art. 27.
1. Umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych na czas krótszy niż
12 miesięcy, zwaną dalej "umową ubezpieczenia krótkoterminowego", można
zawrzeć, jeżeli pojazd mechaniczny jest:
1) zarejestrowany na stałe, w przypadkach określonych w ust. 2;
2) zarejestrowany czasowo;
3) zarejestrowany za granicą;
4) pojazdem wolnobieżnym określonym w art. 2 pkt 10 lit. b);
5) pojazdem historycznym.
2. Umowę ubezpieczenia krótkoterminowego na czas nie krótszy niż 30 dni, w
odniesieniu do pojazdów mechanicznych zarejestrowanych na stałe, może zawrzeć
podmiot prowadzący działalność gospodarczą polegającą na pośredniczeniu w
kupnie i sprzedaży pojazdów mechanicznych w zakresie pojazdów przeznaczonych
do kupna lub sprzedaży lub polegającą na kupnie i sprzedaży pojazdów
mechanicznych.
3. Umowę ubezpieczenia krótkoterminowego, w odniesieniu do pojazdów
mechanicznych zarejestrowanych czasowo, zawiera się na czas nie krótszy niż
okres tej rejestracji, określony w decyzji starosty właściwego ze względu na
miejsce zamieszkania właściciela pojazdu mechanicznego, nie krótszy jednak
niż 30 dni.
4. Umowę ubezpieczenia krótkoterminowego, w odniesieniu do pojazdów
wolnobieżnych określonych w art. 2 pkt 10 lit. b), można zawrzeć na czas nie
krótszy niż 3 miesiące.
5. Umowę ubezpieczenia krótkoterminowego, w odniesieniu do pojazdów
historycznych, można zawrzeć na czas nie krótszy niż 30 dni.
6. Umowę ubezpieczenia granicznego, w odniesieniu do pojazdów mechanicznych
zarejestrowanych za granicą, w przypadku określonym w art. 29 ust. 1 pkt 3
zawiera się na okres 30 dni.

Art. 28.
1. Jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego nie później niż na jeden dzień przed
upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC posiadaczy
pojazdów mechanicznych została zawarta, nie powiadomi na piśmie zakładu
ubezpieczeń o jej wypowiedzeniu, uważa się, że została zawarta następna umowa
na kolejne 12 miesięcy, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. Zawarcie następnej umowy nie następuje, pomimo braku powiadomienia, o którym
mowa w ust. 1, jeżeli:
1) nie została opłacona w całości określona w umowie składka za mijający
okres 12 miesięcy lub w przypadku cofnięcia zakładowi ubezpieczeń
zezwolenia na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej w zakresie
obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych albo
2) w przypadku ogłoszenia upadłości zakładu ubezpieczeń, ogłoszenia lub
zarządzenia likwidacji zakładu ubezpieczeń albo oddalenia wniosku o
ogłoszenie upadłości lub umorzenia postępowania upadłościowego, w
przypadku, o którym mowa w art. 98 ust. 2.
3. W przypadkach, o których mowa w ust. 2, odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń
kończy się z upływem okresu 12 miesięcy, z uwzględnieniem art. 33.

POLECAM WYSZUKIWARKĘ GOOGLE.... :-x

zródło:http://www.polbrokers.pl/navigation/legislacja/USTAWA_z_dnia_22_maja_2003_-_o_ubezpieczeniach_obowiazkowych.html
FL 2,5td Carav '00
MisieQ90

Twoja Omega: Bfl 2000 2,5td

Postprzez k4414 23 lis 2010, o 12:51

Twój post, Misiaku, rozwiewa moje wątpliwości co do ubezpieczenia na 30 dni, które przydaje się przy zwiezieniu auta od handlarza (nie wnikając w detale). Brawo.

Tyle, że i Dioboł i ja, swietle "zasłyszanych" niusów, zastanawialiśmy się nad nowelizacjami ustawy, które uderzają w samochody z opinią "pojazdu unikatowego, majacego znaczenia dla udokumentowania historii motoryzacji".
Jeśli dysponujesz jakimiś zguglanymi informacjami na temat NOWELIZACJI, podziel się. Chyba, że podane przez Ciebie brzmienie artukułu 27, jest aktualne i właśnie po zmianach nie ma w ustepie pierwszym punktu o pojazdach z w/w opinią. Tak?

RAFALSKI napisał(a):I chyba najważniejsze:
d) pojazd mający co najmniej 25 lat i uznany przez upoważnionego rzeczoznawcę samochodowego za pojazd unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji. (czyli może być również młodszy niż 25 lat, jednak MUSI mieć opinię od rzeczoznawcy. Może być na białych tablicach.)

Masz jakieś źródło na poparcie swojej ("wyniebieszczonej" przeze mnie, by nie zakłocała brzmienia przepisu) interpretacji wieku pojazdu?
Bo wszyscy moi znajomi, którzy "wyrabiali" taką opinię mają samochody starsze, niż 25 lat i wiem, że ten wiek był skrupulatnie sprawdzany.
Bo jeżeli to, co piszesz ma odzwierciedlenie w przepisach, to sam chętnie sprezentował bym omedze i swojemu porfelowi taką opinię. I pewnie Brayan też, bo to jest chyba clou wątku.
k4414

Następna strona

Powrót do Forum ogólne