Auto z zagranicy - cala papierologia!

W tym dziale zadawaj pytania dotyczące kupna omegi, na co zwracać uwagę, różnice rocznikowe itp.

Auto z zagranicy - cala papierologia!

Postprzez alfaomega 20 lut 2008, o 13:27

Witam wszystkic na forum! :)

niebawem zamierzam zakupic omege 3.0l w manualu z 2000r. Samochod jest juz w PL oczywiscie jest na niemieckich blachach (zółtych), człowiek ktory go sprowadzil ma umowe in blanco ktora podpisal niemiec i czeka na uzupelnienie nowego wlasciciela. samochod zostal przywieziony do PL w pierwszych dniach stycznia. mam do Was kilka pytan:

pytania odnośnie zakupu:

1) jakie dokumenty musze otrzymać od handlarza
2) co sprawdzic w dokumentach (jakie numery porownac?)
3) czy bezpieczne jest dokonywanie zakupu na taka umowe in blanco ( z tego co zauwazylem to bardzo popularna praktyka)
4) jaka cene wpisac w umowie, czy jak wpisze 100E to bedzie ok?
5) jak bedzie wygladala moja droga z dokumentajca po zakupie az do rejstracji...i jakie koszty mniej wiecej dochodza do ceny auta zwiazane z rejstracja.
6) chcialbym uslyszec takze inne Wasze uwagi, na co zwrocic szczegolna uwage aby sie nie naciac.
7) poniewaz auto przyjechalo przed ponad miesiacem nie ma juz ubezpieczenia - podobno mozna wykupic ubezpieczenie za 100zl tak aby przywiezc auto do swojej miejscowosci - czy to prawda?

pytania odnośnie ubezpiecznia:

chcialbym ubezpieczyc auto na ojca gdyz on ma znizki 60% na OC i AC i w zwiazku z tym mam takze pytania:

1) jak wpisac w umowie 2 wlascicieli? albo tak aby ojciec byl wlascicielem a ja wspolwlasicielem?
2) czy takie cos spowoduje jakies wieksze komplikacje przy rejstracji?
3) gdzie najtaniej ubezpieczyc ome z 3.0l silnikiem?

wiem ze duzo pytan ale pierwszy raz kupuje auto i chcialbym aby wszystko przebieglo sprawnie... :help:
Ostatnio edytowano 21 sie 2008, o 17:41 przez alfaomega, łącznie edytowano 1 raz
alfaomega

Postprzez sebol 9 mar 2008, o 19:03

Sam sprowadzalem auta wiec ci tylko napisze ze ta niby umowa in blanco to zwykla fikcja .Poprostu gosc sobie w domu przygotowuje taka umowe a tobie tlumaczy ze to niemiec mu taka napisal , no i oczywiscie jeszcze dodaje ze on musi niemcowi kopie zawiezc zeby wszystko bylo w porzadku.Teoretycznie ryzyko jest male ze sie cos sypnie po drodze , ale gdyby co to gosc jest czysty a ty masz problemy za falszerstwa dokumentow itp.Dlatego ja nigdy nie kupuje sprowadzanych aut , no chyba ze handlarz ma umowe na siebie a mi wystawia fakture polska , albo umowe kupna sprzedarzy . NO to tyle a wierz mi troche sie na tych sztuczkach znam bo auta sprowadzalem juz za czasow jak sie skladaki rejestrowalo
sebol

Re: Auto z niemiec - cala papierologia!

Postprzez Diwix 14 mar 2008, o 12:56

alfaomega napisał(a):1) jak wpisac w umowie 2 wlascicieli? albo tak aby ojciec byl wlascicielem a ja wspolwlasicielem?

W urzędzie komunikacji masz gotowe druki na tego typu umowy. Tam wpisujesz, że darujesz ojcu np. 50% wartości auta. W dowodzie rejestracyjnym robia Ciebie jako właściciela i ojca jako współwłaściciela. Po całej ten procedurze Twoj ojciec wykupuje ubezpiecznienie na siebie i cacy.

Co do reszty jestem zdania, że rzadnych wałków się nie opłaca robić. Jest taki wybór, że tego gościa bym olał. Poszukaj auta juz opłaconego z tłumaczeniami, faktura zakupu (tutaj suma może być smiesznie niska ale to nie Twoj problem), dowodem rejestracyjnym poprzedniego właściciela i rachunkiem za złomowanie czy cos takiego (chore ale takie coś musi być). Ty tylko jedziesz go zarejestrować i ubezpieczyć. Nic dodatkowego nie placisz nawet podatku od wzbogacenia jesli dostaniesz FV od komisu.
W innym wyoadku stracisz tylko duzo czasu.
Acha jest mozliwosć wykupienia krotkoterminowego ubezpeiczenia. Mi proponowano we Warcie za 70zł.

Pozdro
Diwix

Postprzez sebol 14 mar 2008, o 18:31

Diwix, a z tym krotkoterminowym ubezpieczeniem to co masz na mysli?
sebol

Postprzez wodniak 14 mar 2008, o 20:25

Mój brat jak kupił od ‘’czarodzieja’’ to wpisał w umowę niemiecką swoją żonę tak było najprościej. Napisz 200 euro akcyzy zapłacisz ok.100zł.

http://wasze.motofakty.pl/artykul/tani_ ... sztow.html

http://www.twoja-firma.pl/ekspert/pytan ... anicy.html

;-)
wodniak

Postprzez Diwix 14 mar 2008, o 21:38

sebol napisał(a):Diwix, a z tym krotkoterminowym ubezpieczeniem to co masz na mysli?

Chodzi o to, że można wykupić ubezpieczenie na 30 dni np. we Warcie. To pozwoli Tobie odjechać spokojnie z komisu do domu i załatwić reszte formalności. Chyba, że ktoś chce zostawić auto i po zarejestrowaniu i opłaceniu OC/AC rocznego wrócić po autko do komisu.
Diwix

Postprzez sebol 15 mar 2008, o 18:26

diwix wlasnie bylem ciekaw czy ci chodzi o takie ubezpieczenie na te niewazne juz niemieckie tablice.Nie radze ci tego robic bo jak przyjdzie do stluczki to sobie mozesz tym ubezpieczeniem tylko d..e wytrzec .Znam taki przypadek ze kumpel mial stluczke i mial pozniej takie same problemy jakby nie mial OC wogole(4tys zl na fundusz gwarancyjny , pokrywal szkode z wlasnej kasy itp)a mial wykupione w warcie wlasnie.Poprostu oni pozniej umywaja rece twierdzac ze umowa byla nieprawidlowo zawarta przez agenta bo warunkiem zawarcia umowy ubezp OC jest fakt ze auto musi byc zarestrowane w odpowiednim wydziale , askoro ma tablice niewzne to zarejestrowane poprostu nie jest.
sebol

Postprzez DZEM 18 mar 2008, o 16:12

Ja mam swoja omege ubezpieczona w LINK4 i polecam tanio
DZEM

Postprzez andrewb25 10 cze 2008, o 10:57

sebol napisał(a):Sam sprowadzalem auta wiec ci tylko napisze ze ta niby umowa in blanco to zwykla fikcja .Poprostu gosc sobie w domu przygotowuje taka umowe a tobie tlumaczy ze to niemiec mu taka napisal , no i oczywiscie jeszcze dodaje ze on musi niemcowi kopie zawiezc zeby wszystko bylo w porzadku.Teoretycznie ryzyko jest male ze sie cos sypnie po drodze , ale gdyby co to gosc jest czysty a ty masz problemy za falszerstwa dokumentow itp.Dlatego ja nigdy nie kupuje sprowadzanych aut , no chyba ze handlarz ma umowe na siebie a mi wystawia fakture polska , albo umowe kupna sprzedarzy . NO to tyle a wierz mi troche sie na tych sztuczkach znam bo auta sprowadzalem juz za czasow jak sie skladaki rejestrowalo

Wszystko chodzi o kasę, a takie są popier***ne przepisy w PL, bo Państwo chce na tym procederze jeszcze zarobić.
Jak by to było na legalu:
Handlarz kupując na siebie musi do 5 dni zapłacić akcyzę (od momentu zakupu)
Do 30 dni przerejestrować i wpłacić m.in. 500 zł tzw. recykling
Dodatkowo takie pierdoly jak tłumaczenia dokumentów, Vat 24, Vat 25, zrobić poszerzony przegląg. techn. itp. latania ,jeżdżenia po wydz. komunikacji, Urzędzie Celnym , stacja diagnostyki, Urząd Skarbowy itp.
Następnie trzeba Zarejestrować to są kolejne koszty, automatycznie Ubezpieczyć i sprzedać
płacąc przy okazji 19% podatku dochodowego od różnicy w cenie zakupu i sprzedaży.

I tak Uzbiera się sumka 2000 zł
Sam chcialem kupić motor od handlarza i proponował mi że podpiszę umowę-kupna sprzedaży z Włochem

Dlatego co tu się dziwić że ludzie kombinują jak tylko mogą żeby płacić jak najmniej zbędnych wg. mie opłat. Taka procedura powinna kosztować max. 100 zł za wydanie dowodu rejestr. i tablic.
andrewb25

Sprowadzenie ze szwajcarii

Postprzez MR 20 sie 2008, o 20:10

Jakie warunki należy spełnić aby uzyskać zwolnienie z VAT dla sprowadzanego auta.

Doprecyzowując w moim wypadku chodzi o sprowadzenie auta ze Szwajcarii. Z pozyskanych przeze mnie informacji wynika, że dla aut sprowadanych z Unii, zwykle wniosek VAT25 kończy się przyznaniem zwolnienia z VAT.

Jak to wygląda w przypadku auta spoza Unii (konkretnie Szwajcaria).

Będę wdzięczny za pomoc.

PS chodzi oczywiscie o omege 3.0 mv6 ;)
zeby nie bylo ze off topic :)
MR

Cło akcyza podatek VAT samochód ze Szwajcarii

Postprzez włatca_kuł 14 wrz 2008, o 16:48

MR napisał(a):Jakie warunki należy spełnić aby uzyskać zwolnienie z VAT dla sprowadzanego auta.

Doprecyzowując w moim wypadku chodzi o sprowadzenie auta ze Szwajcarii. Z pozyskanych przeze mnie informacji wynika, że dla aut sprowadanych z Unii, zwykle wniosek VAT25 kończy się przyznaniem zwolnienia z VAT.

Jak to wygląda w przypadku auta spoza Unii (konkretnie Szwajcaria).

Będę wdzięczny za pomoc.

PS chodzi oczywiscie o omege 3.0 mv6 ;)
zeby nie bylo ze off topic :)

W ramach umowy preferencyjnej, która została zawarta pomiędzy Unią Europejską a Szwajcarią cło wynosi 0%, płacisz tylko akcyzę, jak za samochód sprowadzony z krajów unijnych. Dowodem odprawy celnej jest dokument SAD. Na podstawie dokumentu SAD Wydział Komunikacji rejestruje zakupiony samochód zgodnie z polskim Prawem o ruchu drogowym. Jezeli chodzi o VAT, to Szwajcaria też traktowana jest jak członek UE, a więc składasz wniosek o zwolnienie z VAT. Jezeli samochód nie ma zapłaconego VAT-u, lepiej zapłacić w Szwajcarii, ponieważ jest taniej.
Obecnie urzędy naliczają akcyzę od wartości pojazdu w Polsce, a nie wg. rachunku czy umowy. Dlatego trzeba sprawdzić wartośc pojazdu na rynku polskim np. 10 000 zł, rachunek może być zaniżony do 30 % wartości rynkowej, a więc rachunek ma opiewać na 7 000 zł i od tej kwoty zapłacisz 13.6 % akcyzy(w twoim przypadku silnik powyżej 2000 ccm). Gdy rachunek będzie niższy niż te 7 000zł zabulisz od 10 000. Jak widać parę stówek można zaoszczędzić.
Samochód do 2000 ccm objęty jest 3.1 % akcyzą.
włatca_kuł

Twoja Omega: 1996, 2.0B 16V-X20XEV , kombi

Re: Auto z zagranicy - cala papierologia!

Postprzez wielik26 30 paź 2009, o 19:39

Podpinam się do tematu.
Chciałbym zapytać czy w Polsce istnieje możliwość zarejestrowania samochodu bez tablic rejestracyjnych?Chciałbym sprzedać moją omegę przy okazji jak będę w Polsce na święta(moja pani się sprzeciwa,ale chcę zmienić na omę v6 2.5l).Niestety żeby wyrejestrować samochód w Holandii muszę mieć tablice i "miękką" część dowodu(nie chcę wykupować zjazdówek,bo to dodatkowe 130 euro).Po prostu sprzedaję samochód,ściagam tablice,wracam do Holandii,załatwiam wszystko w urzędzie RDW i papiery które tam otrzymam odsyłam do nabywcy w Polsce.Jak myślicie przejdzie to?
wielik26

Postprzez staniu 30 paź 2009, o 21:08

auto teraz jest zarejestrowane w holandii? jaki masz problem bo nie bardzo jasno to napisales? Chcesz sprzedac auto w Polsce ale nie chcesz nabywcy zostawic blach holenderskich? jesli tak to nie ma problemu z rejestracja u nas. kukujacy potrzebuje dokumenty auta i umowe kupna.
staniu

Postprzez wielik26 30 paź 2009, o 21:27

Auto jest teraz zarejestrowane w Holandii.Jak będę sprzedawał to będę musiał zabrać tablice i część dowodu rejestracyjnego,żeby wyrejestrować w Holandii.Jakbym dziś był w Polsce to za moją omę chciałbym 7tyś.Opłaty pokrywa kupujący.Niewiem jak będzie w grudniu euro stało,więc i cena może się zmienić.
wielik26

Postprzez Kozik 30 paź 2009, o 21:35

staniu no nie wiem czy to takie proste, zeby zarejestrowac auto bez blach trzeba miec w dowodzie rej wbite ze auto zostalo wyyrejestrowane za granica, tak mi sie wydaje. Wydaje mi sie tez ze kolega bedzie potrzebowal tego samego odcinka dowodu rej zeby wyrejestrowac je w holandii, ktory jest poztrebny u nas do rejestracji. Ale mną sie nie sugerujcie, mi sie tak wydaje
Tu krytyka wytyka błędy, a muzyka zamyka gęby, logika nie tyka tępych, a panika dotyka spiętych
Kozik
OFF-TOP Master

Twoja Omega: x25dt 2000` kombi

Następna strona

Powrót do Kupuję Omege