opel senator B swap 3.0 24v

Pochwal się swoim autkiem bądź zaprezentuj postępy prac nad remontem Twojej Omegi

opel senator B swap 3.0 24v

Postprzez DjKidler 23 paź 2011, o 16:32

[img]Witam , zabieram się do przekładki silnika w moim seniu . Kupiłem go 3 lata temu z silnikiem 2.6 , po 2 latach pękła szyna i silnik poszedł na żyletki , została głowica wał i tłoki. Po okazji kupiłem silnik 3.0 12v z automatem za 200zł :lol: Pozostałem na manualu , wiązka silnika wraz z kompem pozostała z 2.6 , jedyna przeróbka to przepływomierz z 3.0 i przepięcie 5 pina na 1. Listwa z 3.0 oczywiście gaz również został i wszystko daje rady. Dawno już planowałem zakup 24v tylko sytuacja zmusiła mnie do wsadzenia 12v gdyż nie było czasu i pieniędzy , teraz motywuje mnie również fakt iż wieszają mi się zawory na 1 i 2 cylindrze na zimnym silniku. Tyle o historii mojej i mojego autka , zaczynamy przygotowania do swapu.
Zakup silnika : cóż 120 km od domu , lecz opłacało się : dałem 520zł : silnik kompletny z co najważniejsze DWUMASĄ , w zadawalającym stanie.
Podłączenie silnika : po przestudiowaniu schematów 2.6 z 3.0 24v , wyciągłem następujące wnioski:
-wtyczka komputera pasuje
-cały układ w 24v jest bogatszy o 2 czujniki spalania stukowego i czujnik halla : jestem w trakcie dorabiania tej brakującej wiązki: ekran zrobilem sam z odizolowanego kabla , na to termoskurczka i wszystkie kable do kupy szkotem parcianym : potrzeba matką wynalazków ;-) konektory na koncach kabli trzeba tylko wsunąć w odpowiednie miejsca w wtyczce kompa. Końce ekranów przylutować do istniejącego już kabla
-komputer: już zakupiony , znalezisko, że hej: nowy nie używany komp z omegi 3000 24v manual za 150 zł :DD
-Czujnik położenia przepustnicy : trzeba zamienić 2 z 1 kablem
-Podobnie sonda tylko , że to sobie odpuszcze gdyż tam zamienione są miejscami kable od podgrzewania - nieistotne
-I PYTANKO , "oktanomierz" występuje w schemacie ale nigdzie go nie ma na aucie , czy to opcja dodatkowa , wystepuje we wszystkich schematach silników R6 od 2.5 po 4.0 kończywszy. Może ktoś wie coś więcej na ten temat zapodam linka do schematu.
SILNIK:
Rozebrany na chwilę obecną do rosołu:
-rozrząd do wymiany (ubolewam ale cóż: widnieje na nim data 03.90) dość mocno zużyty
-pompa wody szumi : mam nówkę jeszcze z 2.6
-rolka napinająca to samo ale również mam 2 zapasowe
-silnik był bez klimy : kompresor wraz z łapą i 2 rolką na aucie
-kopułka i palec : zniszczone mechanicznie przy poprzednim transporcie :-x
-świece i kable wyglądają na bardzo nowe
-głowica była regenerowana : jest czysta , zawory nie zdążyły się wypalić , uszczelkę jeszcze czuć sklepem :roll: tak w przenośni oczywiście , niestety spora różnica w siłach przy odkręcaniu głowicy zdradza fakt , iż ktoś nie zrobił szlifu , oczywiście zrobię : koszt jakieś 50 zł . Próba szczelności przebiegła pozytywnie.
-tłoki z braku laku na szczelność zalałem nitrem które jest rzadsze od wody : wynik bardzo dobre trzymanie i brak luzów
-miska olejowa : była spawana ale ktoś naszczęście zrobił to profesjonalnie, już wyczyściłem pięknie
-przy demoncie osłony rozrządu pęknął i uszczerbił się róg osłony(tulejka się zapiekła) , znajomy pospawa za dobre piwko

W planach mam polerkę gniazd , ogólne czyszczenie z nagarów , nowy rozrząd , uszczelka głowicy i komplet uszczelek.
Koszty : jak narazie:
silnik : 520
komputer: 150+13 = 163
materiały do zrobienia wiązki : 15

Ale to dopiero początek : proszę o pomoc z tym oktanomierzem . Będe informował na bieżąco o postępach prac.
http://imageshack.us/photo/my-images/708/kable1.jpg/
DjKidler

Twoja Omega: senator B c30ne /corsaB c18nz

Re: opel senator B swap 3.0 24v

Postprzez SENATOR 23 paź 2011, o 20:44

oktanomierz to taka kostka przy grodzi z 2 napisami 91 i cos tam z drugiej.
Teraz troche faktow ob\alajace twoje na niestety uszczesliwienie.
1
rozrzad nie do dostania najwazniejsze slizgi a wiec Slizg malego lancucha od jakichs 6 lat
i lyzwa napinajaca duzego od dobrego roku.
Reszte kupisz.
Za starych czasow jak byla lyzwa (nie bylo joz malego napinacza) to rozrzad kpl kosztowal deko ponad tysiaca.
2
to ze ty twierdzisz ze tloki nie maja luzow to nie znaczy ze ich niema.
Inaczej.Ma i to sporo za spore.
To ze trzyma nafte to trzyma pierscien ogniowy.
Wyjmij tlok a zobaczysz ze pierscienia olejowego niema tzn jest ale nie odstaje od tloka nawet na mikron.
Jestem wlasnie po remoncie takiego silnika gdzie rozrzad ma na cale moje szczescie 5 tys km to kpl remont bez szlifu walu bo jest idealny(wszystko mierzone przyzadami a nie na oko(np przebieg 120 tys a najmniejszy luz na tloku to bylo 0.1 mm gdzie fabryka daje 0.03-0.04))z pelna regeneracja glowicy bez nic niedajacych polerowan wyszedl mnie 3 tys.
Ale spoko fajnie ze dlubiesz.Pytanie tylko czy remontujesz czy drutujesz Bo to 2 rozne podejscia i koszty
Unikatowy SENATOR DEEP BLUE
SENATOR

Twoja Omega: 3rok renowacji Senator B C40XE

Postprzez DjKidler 24 paź 2011, o 22:53

Prowadnice rozrządu są: w serwisie , zdałem sobie z tego sprawe zanim kupiłem silnik. Pierścienie: no cóż nie kosztują majątku jakieś 70 zł , tylko, że znów docieranie silnika itd , i nie wiadomo czy będą lepiej pasowały niż stare. Do tego trzeba byłoby pozbyć się kragla na cylindrze: i znów dodatkowa robota.Ale biorąc pod uwagę fakt , że przy cieknących olejowych weźnie 5l oleju od wymiany do wymiany a po zrobieniu jakieś 2l to jest 3l różnicy. Olej jest po jakieś 20zł/l więc prosty rachunek : 60 zł więcej czyli cena pierścieni :lol: Myślę jeszcze nad gumkami ale 24v to sporo roboty , zobaczymy co pokaże czas i pieniądze. Dziś wyczyściłem przepustnicę :-) A co do oktanomierza : opcja dodatkowa-nie potrzebny jak sądze.
http://imageshack.us/photo/my-images/5/30336050.jpg/
DjKidler

Postprzez SENATOR 24 paź 2011, o 23:11

jestes joz drugim ktory dzwoni do serwisu i maja.Niesamowite.Moja dobra rada kupuj wszystkie jakie maja i sprzedaj a dobrze zarobisz.
Musze kumpla(pracownika serisu w dziale czesci )co mi cuda z podziemi wynajduje opierniczyc ze tych slizgow tutaj nie znalazl.
To powiem ci cos z retrospekcji.
Blok masz zowalizowany o maxymalnie 1 setke.I on sie nie zuzyl.Tloki sie zuzylyPierscienie olejowe sa 3 czesciowe a to scierwo jakich malo Ja zalozylem 2 czesciowe(niby wiesze zuzycie oleju)ale wole takie jak takie co poprostu przestaja dzialac.
SENATOR

Postprzez DjKidler 25 paź 2011, o 09:44

Nr oryginału : napinająca: 636802 , prowadząca: 636814 ceny : 330+ 187

p.s komputer doszedł wczoraj w oryginalnym pudełku GM nóweczka ;-) A dostałem go poprostu tutaj :
http://allegro.pl/jamar-komputer-sterownik-silnik-opel-omega-a-c30se-i1828685693.html

A chodząc po allegro w poszukiwaniu części znalazłem coś ciekawego , ciekaw jestem jak to powstało 2.6 automat :lol:
http://otomoto.pl/opel-senator-C21197676.html
DjKidler

Postprzez Dave125 25 paź 2011, o 10:10

A to i ja poproszę te ślizgi jak u Ciebie mają :-) Zapytaj ile mają sztuk na stanie.
'81 Rekord E1 Berlina mit Klimaanlage
Dave125

Twoja Omega: '81 Rekord E1 Berlina

Postprzez DjKidler 25 paź 2011, o 10:28

na zamowienie kolego 330 i 190 okolo za dlugie , chetny? Dasz kase kupie i wyśle jak reflektujesz możemy przez allegro jak chcesz. A kod krotkiego napinacza to 636811 cena 120
DjKidler

Postprzez dedan2412 25 paź 2011, o 10:34

Jak mają u ciebie to ja biorę od ręki 2 komplety ślizgów. :lol: A co tam 2, 5 od razu
V6 czy R6,nic to,ważne że 6 garów
Byłe omegi:
A 3000 12v, A 3000 24v, A 3.0 24v diamant, B 2.0 16v Caravan, A Caravan 24v, A 2.0 GL
dedan2412

Twoja Omega: OA projekt

Postprzez DjKidler 25 paź 2011, o 10:43

w takim razie skocze do serwisu wszystko sie dowiem w szczegolach , wystawie aukcje i wszyscy beda zadowoleni
DjKidler

Postprzez SENATOR 25 paź 2011, o 13:23

czekam.
sam wezme.i ze 5 kpl
SENATOR

Postprzez DjKidler 25 paź 2011, o 14:07

Byłem i powiedzieli tak: trzeba dać zaliczke i czekać gdyż nie ma ich na stanie ale jeszcze je produkują , niestety mały napinacz od tego roku nie produkowany.
DjKidler

Postprzez Div 26 paź 2011, o 01:45

Patrzcie, kolega na nowo odkrywa że gówno z tego będzie. Zaraz nic nie dojdzie i tyle. :lol:
"Połączenie teorii i praktyki: nic nie działa, nikt nie wie dlaczego..."
Jest może 200km, dalej wieje nudą.....
Div

Twoja Omega: B 98 3.0 v6 mv6 + Rudy

Postprzez DjKidler 26 paź 2011, o 10:31

właśnie że bedzie , powiedział tylko że to może i miesiąc iść . Jeżeli ktoś jednak twierdzi , że to nie ma szans (chodź ja wierze w swój serwis :lol: ) to można jeszcze uderzyć do anglii , cena taka sama praktycznie , z tym że trzeba kogoś kto biegle zna angielski , ja znam ale tak na 70 % , napisać , dogadać się i kupić przez e bay . Oh panowie tak to jest , jak ktoś remontuje bardzo stare auto to oglądając programy nie raz przejedzie pół świata za daną częścią , nie jest łatwo ale właśnie te szukanie i znajdywanie jest najciekawsze w tego typu projektach. Ja np. znalazlem owy nowy komputer do omy 24v manual , ktoś miał perełke w domu , z szynami jest podobnie tylko trzeba się nakombinować. Po 2 jeżeli ktoś ma jakieś sensowne pomysły jak wykorzystać el z innego silnika walić śmiało ; jestem w kole studenckim i ogólnie mamy dostęp do wszystkiego: programów obrabiarek labolatoriów , a panowie profesorzy z przyjemnością odpowiedzą na trudne pytania :DD Panowie nie załamywać się , jestem optymistą , jak każdy się postara to znajdziemy źródło prowadnic , narazie dałbym tą zaliczkę i poczekał , niestety od poniedziałku jestem na bezrobociu :-x i niestety nie mam z czego wyłożyć , natomiast brak kasy nadrabiam zapałem. Więc czy może ktoś się poświęcić na tą zaliczkę , no i można równolegle do anglii uderzyć z tą sprawą: 2 min i na googlach znajda sie adresy klubów opla ktore z kądś to mają. Cie kawostką jest to że szyny te produkuje " Ernst Dello c.o" która jest brytyjską firmą mam nawet nr. tego wykonawcy szyny napinającej: 1106360814. Pozdrawiam
DjKidler

Postprzez k4414 26 paź 2011, o 11:42

DjKidler, uzupełnij profil, skąd jesteś? Nie wiem, czy nie pomyliłem Cię z kimś innym - jesteś z Łodzi?
I killed a man 'cause he killed my goat!
k4414

Twoja Omega: nie mam

Postprzez DjKidler 26 paź 2011, o 19:00

k4414 napisał(a):DjKidler, uzupełnij profil, skąd jesteś? Nie wiem, czy nie pomyliłem Cię z kimś innym - jesteś z Łodzi?
:-) Niestety nie Jastrzębie-Zdrój a o co chodzi ??
DjKidler

Następna strona

Powrót do Twoja Omega